Skarbek-Ważyńska Olimpia Michalina Anna z d. Szwykowska

Skarbek-Ważyńska Olimpia Michalina Anna z d. Szwykowska

Kobieta 1833 - data nieznana

 

Ładowanie...

Kościół Świętej Trójcy w Bienicy koło Mołodeczna

Wzniesiony przez Michała Kociełła kościół został po powstaniu styczniowym, w 1866 roku przekształcony na cerkiew prawosławną, w 1918 roku (w czasie niemieckiej okupacji) przywrócony Kościołowi katolickiemu. W dwudziestoleciu międzywojennym był remontowany, przetrwał II wojnę światową, został zamknięty w 1948 roku i zamieniony na magazyn (podobnie jak cerkiew), następnie zdewastowany, w 1988 roku przywrócono jego funkcję sakralną. W latach 90. rozpoczęto remont, jednak go nie ukończono.
Jest to świątynia dwuwieżowa, wzniesiona na planie krzyża, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i krótkimi ramionami transeptu. Nad skrzyżowaniem naw znajduje się kopuła osadzona na ośmiobocznej podstawie, zwieńczona ośmioboczną latarnią z namiotowym daszkiem. Fasadę zdobią trzykondygnacyjne czworoboczne wieże, których górne kondygnacje łączy szczyt o falistej linii.
We wnętrzu zachowały się częściowo zniszczone nagrobki Kociełłów: Tadeusza (1736–1799) i jego syna Michała Kazimierza (1767–1813). W podziemiach kościoła znajdują się krypty grobowe, w których chowano Kociełłów i Szwykowskich. Według tradycji fundator kościoła – Michał Kazimierz Kociełł pochowany był nie w krypcie, ale pod progiem świątyni.
Zachowała się część kamiennego ogrodzenia kościoła z czterosłupową barokową bramą zwieńczoną frontonami o falistych liniach.
Wzniesiony wraz z kościołem klasztor bernardynów skasowano w 1851 roku, a jego zabudowania rozebrano w końcu XIX wieku.
Kościół jest pomnikiem barokowej architektury
Źródło:- Bienica


Nazwa plikukosciol_sw_trojcy_w_bienicy_kolo_molodeczna_bialorus_stan_na_2014_r.jpg
Rozmiar pliku83.94k
Wymiary600 x 452
Link doZwiązek: Skarbek-Ważyński/Skarbek-Ważyńska (F639) (Ślub); Skarbek-Ważyńska Olimpia Michalina Anna z d. Szwykowska (Chrzest); Skarbek-Ważyński Stanisław Marceli (Chrzest); Szwykowski Franciszek (Chrzest); Szwykowski Jan Romuald (Chrzest); Szwykowski Kazimierz Leon Teofil (Chrzest); Szwykowski Michał Marian Felix (Chrzest); Szwykowski Władysław Leon Grzegorz (Chrzest)