Historie

» Pokaż wszystko     «Przegl. «1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 56» Dalej»     » Pokaz slajdów

Cmentarz choleryczny w Płocku
Źródło: http://www.tnp.org.pl/Notatki_Plockie_2013_nr_4.pdf
Cmentarz choleryczny był jednym z wielu miejsc pochówków, jakie funkcjonowały w Płocku.
Oficjalnie otwarty w 1848 r., na peryferiach miasta miał szczególne przeznaczenie. Jak wskazuje nazwa, grzebano na nim zmarłych na skutek chorób zakaźnych ale także osoby wykluczone spod prawa. Obecnie nie pozostał żaden ślad po dawnym cmentarzu, jedynie zwyczajowa nazwa osiedla „Cholerka” przypomina o przeszłości tego miejsca, a na miejscu dawnej nekropolii stoi obecne kościół św. Józefa

[...]Obawiając się dalszego rozprzestrzeniania zarazy, na początku zmarłych chowano na kępie położonej na środku Wisły, później na gruntach Grabówki (obecnie dzielnica Płocka), a w końcu także na zwykłych cmentarzach, tylko głębiej niż zwykle. Jednak z powodu dużej śmiertelności trzeba było wyznaczyć na pochowki epidemiczne miejsce od miasta odleglejsze .
Liczba chorujących, ani zmarłych nie jest znana z powodu przerwy w pracy wszystkich urzędów w czasie trwania epidemii. Ponadto, np. Żydzi ukrywali chorych, a zmarłych grzebali potajemnie na swoim cmentarzu. Ostatecznie miejsce do grzebania ofiar tej epidemii wybrano za rogatką warszawską i oficjalnie dokonano jego otwarcia w roku 1848.
Cmentarz, potocznie zwany cholerycznym, znajdował się w odległości około kilometra od ówczesnych granic miasta, na zachodniej stronie wąwozu, zwanym parową.
Było to również miejsce pochówków osób wykluczonych spod prawa: [...] Wcześniej, do roku ok. 1830 odbywały się tutaj egzekucje, o czym świadczyły cztery szubienice, na których tracono skazańców[...]

Płock – rogatki warszawskie
źródło: http://www.pocztowki.plockie.pl/artykul33.html

Link doJabłoński Szymon (Przyczyna śmierci)

» Pokaż wszystko     «Przegl. «1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 56» Dalej»     » Pokaz slajdów