Dąbrowski Władysław

Dąbrowski Władysław

Mężczyzna 1889 - 1890  (1 lat)

 

Ładowanie...





Kupise - z "Historia sołectw".
Źródło: Historia sołectw


Kupise

Kupise, nazywane niegdyś Kupisze, w średniowieczu nie były jeszcze znane jako oddzielna wieś. Prawdopodobnie powstały nieco później z części Chylina. Jeden z dokumentów z roku 1522 określał kilka pól chylińskich jako „półwłóczek Kupiszewskie”. Jeszcze źródła z 1578 roku nie wymieniały Kupis jako oddzielnej wsi. (pole Kupiszewskie). W latach 20-tych XIX wieku badający dzieje okolic historyk Wincenty Hipolit Gawarecki pisał, że „Kupisy to kolonia mała w boru królewskim podgórskim”. Składały się w tym czasie z trzech domów i należały do parafii Zakrzewo.

Jak podaje „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, w końcu XIX wieku Kupise były częścią gminy Rębowo. Dobra Kupise obejmowały około 2000 mórg, w tym ponad 400 ziemi ornej. Należał do nich folwark Podgórze Wójtostwo z karczmą i folwark Kupise z cegielnią. Oprócz gruntów folwarcznych było jeszcze około 640 mórg należących do wsi złożonej z 13 domów i liczącej ponad 150 mieszkańców.


Użytkownik/źródłohttp://www.malawies.pl/historia-gminy/hostoria-solectw
Nazwa plikukupise_kupisy_podgorne_plocki_mazowieckie.JPG
Rozmiar pliku70.46k
Wymiary490 x 357
Link doDąbrowski Władysław (Zgon); Perkowska Urszula (Narodziny); Perkowski Szymon (Zgon); Perkowski Wawrzyniec Teofil (Narodziny); Radziłowski Antoni (Narodziny); Radziłowski Jan (Narodziny)