Skarbek-Ważyńska Helena z d. Kulesza

Skarbek-Ważyńska Helena z d. Kulesza

Kobieta 1896 - data nieznana

 

Ładowanie...

Informacja w prasie, z roku 1935, o oszustwie dokonanym na Józefie Skarbku Ważyńskim i jego rodzinie.


Afera dokonana u łoża konającego.
Kurator majątku wyzyskał zaufanie i przyjaźń nieuleczalnie chorego i jego żony. - Nieuczciwy opiekun stanie przed sądem.
Wilno 12 lutego
Stanisław Rodziewicz, przyjaciel rodziny Józefa Skarbek-Ważyńskiego, zdobył zaufanie zarówno męża jak żony, i przyjaźń ich niejednokrotnie wykorzystywał dla własnej kieszeni. Popełnił on w swoim czasie drobne nadużycie, za które w 1-ej instancji skazany został na rok więzienia.
Obecnie wyszła na jaw wielka afera, która datuje się jeszcze od roku 1929. Zmarły w swoim czasie Józef Skarbek-Ważyński uznany był za życia za niezdolnego do rozumienia aktów prawnych, i nad jego majątkiem wyznaczona została opieka. Stanisław Rodziewicz został wyznaczony współopiekunem, gdyż stan zdrowia p. Skarbka-Ważyńskiego pogarszał się z każdym dniem.
Sytuację tę Rodziewicz wykorzystał. Sprowadził do łoża chorego rejenta, i został sporządzony akt, według którego Ważyński zapisał kaucję w wysokości 7.000 dolarów na swoim majątku Taboryszki. Kaucją tą miał p. Ważyński zagwarantować wydane przez siebie weksle na 62.000 złotych na rzecz Rodziewicza.
Sprawa ta wyszła na jaw, gdy Rodziewicz po śmierci Ważyńskiego, wyznaczony został opiekunem majątku spadkobierców. Na wniosek rodziny opieka została Rodziewiczowi odebrana. Sprawa znajdzie swój epilog w sądzie.


Nazwa plikuskarbek_wazynski_jozef.jpg
Rozmiar pliku69.39k
Wymiary621 x 352
Link doSkarbek-Ważyńska Helena z d. Kulesza (Wydarzenia); Skarbek-Ważyński Józef Edward Antoni (Wydarzenia)