Skarbek-Ważyński Edward Józef

Skarbek-Ważyński Edward Józef

Mężczyzna 1816 - 1866  (50 lat)

Info o osobie    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

  • Nazwisko Skarbek-Ważyński Edward Józef 
    Urodzenie 6 mar. 1816  Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    Akt narodzin<br>Ważyński Edward Józef
    Akt narodzin
    Ważyński Edward Józef

    <a href='https://www.youtube.com/watch?v=08d_n48Dta8'><font color='blue'>Taboryszki. Dwór Skarbek Ważyńskich dzisiaj i dawniej</font></a>
    Taboryszki. Dwór Skarbek Ważyńskich dzisiaj i dawniej
    Odsłuchaj:<a href='https://www.radio.bialystok.pl/reportaz/index/id/122226'><font color='blue'> 
Perła Taboryszek' - historia kościółka w Taboryszkach</font></a><br>Przeczytaj:<a href='https://kurierwilenski.lt/2018/07/04/pamiatka-rodu-wazynskich-w-taboryszkach-kosciol-pw-sw-michala-archaniola/'><font color='blue'> Pamiątka rodu Ważyńskich w Taboryszkach – kościół pw. św. Michała Archanioła</font></a>
    Odsłuchaj: Perła Taboryszek" - historia kościółka w Taboryszkach
    Przeczytaj: Pamiątka rodu Ważyńskich w Taboryszkach – kościół pw. św. Michała Archanioła

    Taboryszki to niewielka wieś w malowniczej części Litwy, gdzie Polacy stanowią większość. Prawie 80 procent mieszkańców to Polacy. 10 procent stanowią Litwini, pozostała część mieszkańców to Rosjanie i Białorusini.
    Przyjechać tu warto z kilku powodów: są tu pozostałości dworów, wspaniałe krajobrazy, zanurzoną w przeszłości polskość, ślady malarki Anny Krepsztul, a przede wszystkim najstarszy na Litwie drewniany kościółek sprzed kilku stuleci. Swoją posługę kapłańską zaczynał tu błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko w 1914 roku. Kościół wybudowano w 1770 roku, był fundacją dla karmelitów podpisaną przez Michała Skarbek- Ważyńskiego. Ród Ważyńskich pamiętany jest w Taboryszkach, a w samym kościele mnóstwo jest śladów dawnych właścicieli. Kościół, choć stary, nigdy nie był badany przez historyków i archeologów. Jest w nim mnóstwo „skarbów” do opisania i opowiedzenia. I ślady karmelitów bosych.
    Opowiada o nim obecny proboszcz, ks. Waldemar Uluczkiewicz oraz mieszkańcy.
    Chrzest 19 mar. 1816  Wilno - kościół św. Jana, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    Akt chrztu<br>Skarbek-Ważyński Edward Józef
    Akt chrztu
    Skarbek-Ważyński Edward Józef

    Skarbek-Ważyński Edward Józef
    Skarbek-Ważyński Edward Józef
    Wpis w księdze metrykalnej urodzeń kościoła pw. św. Michała Archanioła w Taboryszkach, informujący o tym, że Edward Józef Skarbek-Ważyński został ochrzczony w Wilnie, w kościele św. Jana dnia 19 marca 1816 roku
    Płeć Mężczyzna 
    Funkcje 1840 r - marszałek szlachty powiatu oszmiańskiego  
    M. zamieszkania 1865 r. - Taboryszki, pow. oszmiański, woj. wileńskie (na podstawie spisu parafian pafii Taboryszki z 1865 r. - skan 118, pierwsza karta) 
    Stan posiadania dziedzic Taboryszek, Ukropiszek, Nataburdziszek i Ościkowszczyzny 
    Status społeczny szlachta 
    Wydarzenia Źródło: Z lat minionych - szkice (od str 172), autor - Mieczysław Jałowiecki

    Kondycja majątku Taboryszki w 1913 roku, za rządów jego dziedzica - Skarbka-Ważyńskiego Józefa Edwarda Antoniego

    "...Po za sprawami bankowymi musiałem załatwić pewną sprawę obywatelską dotyczącą młodego Skarbek-Ważyńskiego nieobliczalnego utracjusza, właściciela pięknych Taboryszek położonych na pograniczu powiatu Lidzkiego i Oszmiańskiego w odległości paru mil od Biniakon.
    Wuj Hipolit Gieczewicz z Wiazynia był oficjalnym opiekunem Ważyńskiego a nie mogąc ze swoim pupilem dać sobie rady uprosił Karola Wagnera z Solecznik, Józefa Borowskiego, właściciela Trybańc i mnie, abyśmy przeprowadzili lustrację Taboryszek, spisali protokół z naszych oględzin i niezwłocznie mu przesłali
    Umówiłem się z Karolem Wagnerem, moim kolegą z Arkonji, że zajadę do niego do Solecznik, gdzie przybędzie Józef Borowski i we troje udamy się do Taboryszek...
    Dzień był ładny, więc Karol zaproponował abyśmy pojechali konno do Taboryszek, wózek z memi walizkami, bo z Taboryszek miałem jechać dalej do Oszmieny, dążyły za nami.
    Na tle zieleni lip i kasztanów ukazały się białe ściany niewielkiego ale przepięknego murowanego z epoki Stanisławowskiej dworu.
    Wjechaliśmy pomiędzy dwa świerzo wymurowane słupy bramy wjazdowej i ujrzeliśmy kilku murarzy zajętych budową nowego oparkanienia. Spotkał nas na ganku młody Ważyński ubrany jak do konia i zaprosił do wnętrza.
    Nie mogę powiedzieć abym był zachwycony porządkami panującemi we dworze. Kilka psów myśliwskich wylegiwało się w salonie na pięknych stylowych, pokrytych spłowiałym i podartym już jedwabnym, kiedyś zapewne bardzo cennym, materjałem. Sieć pajęczyn omotała wiszące na ścianach obrazy i portrety antenatów. Kurze były zapewne od wieków nie ścierane.
    A przecież rodzina Skarbków Ważyńskich, była kiedyś szeroko znana i spokrewniona a nie jeden z Ważyńskich miał poważne urzędy za czasów Rzeczypospolitej.
    To co ujrzałem było jak by ilustracją do opisu dworu "Nozdriewa" w Martwych Duszach Gogola, znakomitego rosyjskiego autora i satyryka.
    - Widzę że stawiasz nowe murowane ogrodzenie. - rzekł na przywitanie Karol.
    - A jakżę doprowadzam rezydencję do porządku, powiem tobie otwarcie, że to mnie kosztuje drogo. Pod słupami bramy wjazdowej zamurowałem w fundamentach po cztery butelki szampana z każdej strony i to nie byle jakiej marki.
    - Pierwszy raz słyszę o takiej melioracji - rzekł zgorszony Karol
    - To na szczęście rzekł - Ważyński.
    Nie będę opisywał stanu gospodarstwa. Była to mieszanina głupoty, nieporządku niezaradności wrzystko razem było psa warte, choć majątek był piękny a gleby jak na powiat Lidzki wcale dobre.
    Wzięliśmy się we troje do Ważyńskiego, powiedzieliśmy mu szczerze co myślimy o nim i jak oceniamy jego gospodarstwo i spisaliśmy protokół z naszych oględzin, który podpisaliśmy i zmusiliśmy Ważyńskiego aby również podpisał co bardzo niechętnie uczynił. Protokół Karol Wagner zabrał z sobą aby pierwszą pocztą odesłać do Hipolita Gieczewicza do Wiazynia.
    W całym tym chaosie i nieporządku gospodarczym jedynie stajnie wyróżniała się czystością. Stało tam kilka koni wyjazdowych i wierzchowców a sąsiednia wozownia zapchana była wehikułami różnych krzałtów zacząwszy od staroświeckiej karety skończywszy na bryczkach, amerykanach, rajetonach i linijkach.
    Pożegnawszy się z Wagnerem i Borkowskim siadłem do amerykanu i czwórka kurtyzowanych kasztanów szybko dowiozła mnie do Oszmiany..." 
    Zgon 1 sier. 1866  Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    Akt zgonu<br>Skarbek-Ważyński Edward Józef
    Akt zgonu
    Skarbek-Ważyński Edward Józef

    Informacja o śmierci Edwarda Skarbka Ważyńskiego
    Informacja o śmierci Edwarda Skarbka Ważyńskiego
    Żródło: "Kurjer Warszawski" z dnia 12 (24) sierpnia 1866 r. (str.2, szpalta 2)
    Pogrzeb 4 sier. 1866  Taboryszki - kościół pw. św. Michała Archanioła, oszmiański, wileński, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    • pochowany na taboryskim cmentarzu parafialnym
    ID osoby I1758  Warzyńscy
    Ostatnia modyfikacja 26 kwie. 2023 

    Ojciec Skarbek-Ważyński Marcin,   ur. 27 paź. 1796,   d. 8 list. 1873, Folwark Ościukowszczyzna, wileńsko-trocki, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 77 lat) 
    Matka Skarbek-Ważyńska Tekla z d. Umiastowska,   ur. 1799,   d. 7 lip. 1865, Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 66 lat) 
    Ślub 19 maj 1815  Taboryszki - kościół pw. św. Michała Archanioła, oszmiański, wileński, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    ID rodziny F629  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

    Związek Skarbek-Ważyńska Maria z d. Doktorowicz-Hrebnicka h. Ostoja,   ur. 1825,   d. 1874  (Wiek 49 lat) 
    Ślub 17 maj 1842  Wilno - kościół św. Jana, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    Akt ślubu<br>Skarbek Ważyński Edward Józef i Marya Hrebnicka<br>
    Akt ślubu
    Skarbek Ważyński Edward Józef i Marya Hrebnicka

    Pisownia jak w oryginale
    Kiedy? gdzie? kto? i po wielu wyszłych zapowiedziach ślub błogosławił?
    Roku Pańskiego Tysiącznego osmsetnego czterdziestego drugiego Maja siedmnastego dnia w Wileńskim Rzymsko - Katolickim parafialnym S. Jana Kościele JX. Leopold Korycki prowincyał XX. Augustyanów na mocy Indultu JW. Biskupa Cywińskiego Rządzącego Dyciezyą Kawalera Orderów za N. 2907 wprzytomności licznie zgromadzonych.
    Jakich mianowicie nowożeńców? jakiego urodzenia, stanu, wieku i Parafii oboje?
    Ur: Edwarda Ważynskiego młodziana lat 27 z parafii Taboryskiej z ur. Maryą Hrebnicką panną lat 17 parafianką Kościoła S. Jana po ścisłym obu stron na piśmie uczynionym o przeszkodach do małżeństwa examinie i po niewykryciu z nich żadnej niemniej po oswiadczeniu przez nowozeńców na takowy związek wzaiemnego zgodzenia się znakami zewnętrznemi wyrażonego.
    Kto z imienia i nazwiska oboich nowozaślubionych rodzice? i kto świadkowie mianowicie?
    Ur: Marcina i Tekli z Umiastowskich Ważynskich ślub: małż: syna z Ur: Justyna i Tekli z Gorskich Hrebnickich slub: małz: córką przez słowa czas terazniejszy oznajmiające związkiem małżeńskim połączył i ich w obliczu kościoła pobłogosławił przy wiary godnych świadkach na ten cel mianowicie użytych Ur: U. JW. Adamie Hrabim Brzostowskim, Rudolfie Guze, Stanisławie Sidorowiczu i wielu innych zgromadzonych.

    Dzieci 
     1. Skarbek-Ważyński Marcin Józef,   ur. 7 mar. 1843, Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   d. 8 sty. 1846, Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 2 lat)
     2. Skarbek-Ważyński Stanisław Edward,   ur. 28 list. 1844, Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   d. 18 sier. 1858, Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 13 lat)
     3. Skarbek-Ważyńska Maria Anna Justyna,   ur. 6 sier. 1846, Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   d. 1 sty. 1847, Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 0 lat)
     4. Horn von Ekebyholm Ewa Anna vel Ewelina z d. Skarbek-Ważyńska,   ur. 11 lip. 1847, Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   d. data nieznana
    +5. Skarbek-Ważyński Karol Ignacy Jan Nepomucen,   ur. 12 maj 1849, Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   d. 18 czer. 1887, Ościukowszczyzna, wileńsko-trocki, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 38 lat)
    Ostatnia modyfikacja 3 sier. 2022 
    ID rodziny F636  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

  • Mapa wydarzenia
    Łącze do Google MapsUrodzenie - 6 mar. 1816 - Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Łącze do Google Earth
    Łącze do Google MapsChrzest - 19 mar. 1816 - Wilno - kościół św. Jana, Polska (obecnie Litwa) Łącze do Google Earth
    Łącze do Google MapsŚlub - 17 maj 1842 - Wilno - kościół św. Jana, Polska (obecnie Litwa) Łącze do Google Earth
    Łącze do Google MapsZgon - 1 sier. 1866 - Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Łącze do Google Earth
    Łącze do Google MapsPogrzeb - 4 sier. 1866 - Taboryszki - kościół pw. św. Michała Archanioła, oszmiański, wileński, Polska (obecnie Litwa) Łącze do Google Earth
     = Łącze do Google Earth 
    Legenda szpilek  : Adres       : Miejsce zamieszkania       : Miejscowość       : Powiat       : Województwo       : Państwo       : Nie ustawione