Schmaeling (Szmeling) Reinhold Georg

Schmaeling (Szmeling) Reinhold Georg

Mężczyzna 1840 - 1917  (76 lat)

Info o osobie    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

 • Nazwisko Schmaeling (Szmeling) Reinhold Georg 
  Schmaeling Reinhold Gregor
  Schmaeling Reinhold Gregor
  Urodzenie 14 list. 1840  Ryga, Łotwa Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Płeć Mężczyzna 
  Wspomnienia Reinhold Georg Schmaeling (urodzony 14 listopada 1840 r. w Rydze, zmarł 17 października 1917 r. w Rydze), aż 36 lat był Architektem Miasta Rygi. W/g projektów Schmaelinga wybudowano w Rydze co najmniej 25 szkół, 3 szpitale i kilka innych zakładów opieki zdrowotnej, 5 straży pożarnych, 2 targowiska, nocne schroniska, przedszkola, budynki administracyjne, placówki kulturalne, budynki sportowe i kultowe, koszary, różne obiekty użytkowe i liczne domy mieszkalne. Prawie sto budynków Schmaelinga zostało zachowanych i są używane do dziś.
  W 1868 Schmaeling ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu ze Złotym Medalem. Następnie przez cztery lata doskonalił swoje umiejętności zawodowe za granicą - w Niemczech i we Włoszech. W 1873 roku Schmaeling otrzymał tytuł naukowca. W latach 1879–1915 był architektem miejskim w Rydze. Schmaeling zmarł w 1917 roku i został pochowany na Wielkim Cmentarzu.
  Fasady domów mieszkalnych, a także kilka budynków użyteczności publicznej, które zostały zaprojektowane przez słynnego architekta w XIX wieku, w większości wykazują cechy stylistyczne neorenesansu, a wiele budynków użyteczności publicznej jest przykładem tak zwanego „stylu cegiełâ€, który był jednym z formalnych odmian eklektyzmu i był jeszcze popularny na początku XX wieku, szczególnie w architekturze obiektów użyteczności publicznej i struktur przemysłowych.
  Krótkie filmy w języku łotewskim i angielskim są dostępne w agencji miejskiej Rygi „Riga City Architect's Office”, pod Dzirnavu iela 60a – 21
  Źródło: Ryga 
  Zgon 17 paź. 1917  Ryga, Łotwa Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Pogrzeb
  Schmaeling (Szmeling) Reinchard Gregor, Baronessa von Tiesenhausen Marie Schmaeling, Woldemarem Schmaeling - nagrobek
  Schmaeling (Szmeling) Reinchard Gregor, Baronessa von Tiesenhausen Marie Schmaeling, Woldemarem Schmaeling - nagrobek
  Cmentarz Wielki w Rydze, Łotwa
  ID osoby I34604  Warzyńscy
  Ostatnia modyfikacja 3 maj 2023 

  Związek Schmaeling (Szmeling) Marie z d. von Tiesenhausen (Baronessa),   ur. 29 maj 1849,   d. 23 gru. 1926, Ryga, Łotwa Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 77 lat) 
  Ślub 1869 
  Dzieci 
  +1. Schmaeling (Szmeling) Aleksander Wilhelm,   ur. 1878, Petersburg, Rosja Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   d. data nieznana
   2. Schmaeling (Szmeling) Waldemar,   ur. 8 gru. 1873,   d. 20 luty 1920, Omsk (Nizina Zachodniosyberyjska, Rosja Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 46 lat)
  Ostatnia modyfikacja 14 list. 2021 
  ID rodziny F10103  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

 • Mapa wydarzenia
  Łącze do Google MapsUrodzenie - 14 list. 1840 - Ryga, Łotwa Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsZgon - 17 paź. 1917 - Ryga, Łotwa Łącze do Google Earth
   = Łącze do Google Earth 
  Legenda szpilek  : Adres       : Miejsce zamieszkania       : Miejscowość       : Powiat       : Województwo       : Państwo       : Nie ustawione