Umiastowski Ludwik

Mężczyzna po 1808 - 1828  (~ 20 lat)


Info o osobie    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

 • Nazwisko Umiastowski Ludwik 
  Urodzenie pomiędzy 1800-1808 
  Płeć Mężczyzna 
  Krótki zyciorys Chorąży Ludwik comesz Klimont Nandelstaedt Pierzchała Umiastowski odziedziczył Żemłosław po swoim ojcu marszałku Jakóbie Umiastowskim. Bardzo czynny i usłużny, lubił pomódz każdemu i oddawał się chętnie służbie publicznej. W 1826 r. na obradach szlacheckich elekcyjnych powiatu Oszmiańskiego trzej Umiastowscy otrzymali urzędy powiatowe, mianowicie: Ludwik-chorążego, Hilary Umiastowski-sędziego ziemskiego a na prezydenta granicznego powołano Antoniego Umiastowskiego.
  Chorąży Ludwik, zamiłowany gospodarz i myśliwy, bardzo młodym jeszcze będąc, uszkodził sobie kość pacierzową spadając z konia; musiał wyjechać na leczenia za granicę, gdzie umarł mając lat dwadzieścia kilka w Dreźnie dnia 8 listopada 1828 r. i tam został pochowany. Nagrobek jego opisał Marylski w dziele "Pomniki i mogiły Polaków zagranicą". Służący chorążego, włościanin spod Żemłosławia, powrócił z Drezna do kraju przywożąc testament swego nieboszczyka pana. Spadkobiercą swoim uczynił chorąży Umiastowski młodszego brata swego Kazimierza, który gospodarował w otrzymanym od ojca folwarku Kazimierzowie.
  Ciekawy bardzo ów testament zaginął w Żemłosławiu w czasie wojny 1914-1920. W nim to ś.p. Ludwik wyrażał pochwały dla brata młodszego Kazimierza za jego pracowitość i porządek, co go skłoniło do zapisania mu swego majątku.
  Kazimierz to Umiastowski wystawił na mogile drezdeńskiej Ludwika Umiastowskiego wzmiankowany wyżej pomnik.
  Ludwik umarł bezżennie 
  Zgon 8 list. 1828  Drezno, Niemcy Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Pogrzeb
  Nagrobek - Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Ludwik
  Nagrobek - Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Ludwik
  Pomnik Ludwikowi wystawił brat Kazimierz.
  Bratanek Ludwika Umiastowskiego a syn Kazimierza, Władysław hr. Umiastowski, będąc w 1898 r. w Dreźnie, pomnik odnowił i aby mogiłę uchronić od ewentualnego zrównania jej z ziemią, położył na niej u stóp pomnika ogromną płytę z granitu, otoczoną ładną żelazną kratą. Zakupił też wieczystą mszę świętą odprawianą w rocznicę zgonu Ludwika Umiastowskiego i złożeniem odpowiedniej sumy utrzymanie w porządku mogiły i pomnika zabezpieczył.
  Gdy hr. Władysław przyjechał powtórnie do Drezna zobaczył wykończony już pomnik, żona jego przywiozła z Żemłosławia wieńce z nieśmiertelników i złożyła je na grobie dawnego dziedzica Żemłosławia.
  Na pomniku, na płycie czarnego granitu taki jest położony napis (ułożony przez Kazimierza Umiastowskiego):

  D.O.M.
  Obca mogiła dzieli Cię od świata,
  Kraj oddalony zwłoki Twoje kryje,
  Drogi Ludwiku! ale w sercu brata
  Na ziemi przodków pamiątka Twoja żyje.
  Proch mój nie spocznie z Twoim w jednym grobie,
  Lecz umrę, rzewnie lejąc łzy po Tobie.

  Pamięci chorążego Ludwika Umiastowskiego poświęcona też jest płyta marmurowa w presbiterjum nowego kościoła w Subotnikach, zbudowanego przez hrabiostwo Władysławowstwo Umiastowskich, a poświęconego w 1904 roku.
  Na płycie wpyszczonej w ścianę Subotnickiego kościoła położono napis taki:

  Ś. P.
  LUDWIK UMIASTOWSKI
  z Żemłosławia na Litwie
  zmarł mając lat dwadzieścia kilka
  w Dreźnie
  8 listopada 1828 r.


  Do tego napisu przydane jest epitafjum wierszowane, z drezdeńskiego pomnika, przytoczone powyżej
  ID osoby I2805  Warzyńscy
  Ostatnia modyfikacja 23 wrz. 2020 

  Ojciec Umiastowski Jakób,   ur. 1764,   d. 18 gru. 1809, Żemłosław, grodzieński, Polska (obecnie Białoruś) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 45 lat) 
  Matka Umiastowska Anna z d. Puzyna,   ur. 1764,   d. 31 gru. 1851, Klewica, oszmiański, Polska (obecnie Białoruś) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 87 lat) 
  Ślub data nieznana 
  ID rodziny F896  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

 • Mapa wydarzenia
  Łącze do Google MapsZgon - 8 list. 1828 - Drezno, Niemcy Łącze do Google Earth
   = Łącze do Google Earth