Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Ludwik

Mężczyzna po 1808 - 1828  (~ 20 lat)


Info o osobie    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

 • Nazwisko Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Ludwik 
  Urodzenie pomiędzy 1800-1808 
  Płeć Mężczyzna 
  Krótki zyciorys Chorąży Ludwik comesz Klimont Nandelstaedt Pierzchała Umiastowski odziedziczył Żemłosław po swoim ojcu marszałku Jakóbie Umiastowskim. Bardzo czynny i usłużny, lubił pomódz każdemu i oddawał się chętnie służbie publicznej. W 1826 r. na obradach szlacheckich elekcyjnych powiatu Oszmiańskiego trzej Umiastowscy otrzymali urzędy powiatowe, mianowicie: Ludwik-chorążego, Hilary Umiastowski-sędziego ziemskiego a na prezydenta granicznego powołano Antoniego Umiastowskiego.
  Chorąży Ludwik, zamiłowany gospodarz i myśliwy, bardzo młodym jeszcze będąc, uszkodził sobie kość pacierzową spadając z konia; musiał wyjechać na leczenia za granicę, gdzie umarł mając lat dwadzieścia kilka w Dreźnie dnia 8 listopada 1828 r. i tam został pochowany. Nagrobek jego opisał Marylski w dziele "Pomniki i mogiły Polaków zagranicą". Służący chorążego, włościanin spod Żemłosławia, powrócił z Drezna do kraju przywożąc testament swego nieboszczyka pana. Spadkobiercą swoim uczynił chorąży Umiastowski młodszego brata swego Kazimierza, który gospodarował w otrzymanym od ojca folwarku Kazimierzowie.
  Ciekawy bardzo ów testament zaginął w Żemłosławiu w czasie wojny 1914-1920. W nim to ś.p. Ludwik wyrażał pochwały dla brata młodszego Kazimierza za jego pracowitość i porządek, co go skłoniło do zapisania mu swego majątku.
  Kazimierz to Umiastowski wystawił na mogile drezdeńskiej Ludwika Umiastowskiego wzmiankowany wyżej pomnik.
  Ludwik umarł bezżennie 
  Zgon 8 list. 1828  Drezno, Niemcy Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Pogrzeb
  Nagrobek - Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Ludwik
  Nagrobek - Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Ludwik
  Pomnik Ludwikowi wystawił brat Kazimierz.
  Bratanek Ludwika Umiastowskiego a syn Kazimierza, Władysław hr. Umiastowski, będąc w 1898 r. w Dreźnie, pomnik odnowił i aby mogiłę uchronić od ewentualnego zrównania jej z ziemią, położył na niej u stóp pomnika ogromną płytę z granitu, otoczoną ładną żelazną kratą. Zakupił też wieczystą mszę świętą odprawianą w rocznicę zgonu Ludwika Umiastowskiego i złożeniem odpowiedniej sumy utrzymanie w porządku mogiły i pomnika zabezpieczył.
  Gdy hr. Władysław przyjechał powtórnie do Drezna zobaczył wykończony już pomnik, żona jego przywiozła z Żemłosławia wieńce z nieśmiertelników i złożyła je na grobie dawnego dziedzica Żemłosławia.
  Na pomniku, na płycie czarnego granitu taki jest położony napis (ułożony przez Kazimierza Umiastowskiego):

  D.O.M.
  Obca mogiła dzieli Cię od świata,
  Kraj oddalony zwłoki Twoje kryje,
  Drogi Ludwiku! ale w sercu brata
  Na ziemi przodków pamiątka Twoja żyje.
  Proch mój nie spocznie z Twoim w jednym grobie,
  Lecz umrę, rzewnie lejąc łzy po Tobie.

  Pamięci chorążego Ludwika Umiastowskiego poświęcona też jest płyta marmurowa w presbiterjum nowego kościoła w Subotnikach, zbudowanego przez hrabiostwo Władysławowstwo Umiastowskich, a poświęconego w 1904 roku.
  Na płycie wpyszczonej w ścianę Subotnickiego kościoła położono napis taki:

  Ś. P.
  LUDWIK UMIASTOWSKI
  z Żemłosławia na Litwie
  zmarł mając lat dwadzieścia kilka
  w Dreźnie
  8 listopada 1828 r.


  Do tego napisu przydane jest epitafjum wierszowane, z drezdeńskiego pomnika, przytoczone powyżej
  ID osoby I2805  Warzyńscy
  Ostatnia modyfikacja 16 mar. 2014 

  Ojciec Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Jakób,   ur. 1764,   d. 18 gru. 1809, Żemłosław, grodzieński, Polska. Obecnie Жамыслаўль, Białoruś Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 45 lat) 
  Matka Pierzchała z comesów z Klimont Nandelstaedt - Umiastowska Anna z d. Puzyna,   ur. 1764,   d. 31 gru. 1851, Klewica, oszmiański, Polska (obecnie Клевица, Białoruś) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 87 lat) 
  Ślub data nieznana 
  ID rodziny F896  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

 • Mapa wydarzenia
  Łącze do Google MapsZgon - 8 list. 1828 - Drezno, Niemcy Łącze do Google Earth
   = Łącze do Google Earth