Salamon Tomasz Piotr

Mężczyzna 1817 - 1880  (63 lat)


Info o osobie    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

 • Nazwisko Salamon Tomasz Piotr 
  Urodzenie 18 paź. 1817  Czerwińsk, płoński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  • w domu pod nr. 4
  Chrzest 20 paź. 1817  Czerwińsk - kościół Zwiastowania NMP, płoński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Płeć Mężczyzna 
  Wspomnienia "...Profesor Salamonowicz, ruchliwy, nerwowy, biega szybko w prawo i lewo, na górę i na dół, do wszystkich klas zaglądając, do pośpiechu nagląc."

  "...Najtrudniej uniknąć śledczych pościgów Salamonowicza, nauczyciela matematyki.
  Ten niewielki człowiek umie najprzebieglej szych wyprowadzić w pole.
  Pikieta alarmuje na przykład obóz krzykiem:
  - Salamon idzie!
  W mgnieniu oka nikną papierosy i przysmaki - wszyscy w skupieniu ducha kiwają się nad otwartymi książkami. Pikieta wraca na stanowisko.
  Po kilku chwilach nowa, uspokajająca wiadomość:
  - Salamon minął bramę - poszedł w rynek
  - skręcił na Warszawską... Niebezpieczeństwo zażegnane. Sok buraczany z melasą i gryzący drajkenig w bibule tryumfalnie na stół wracają. Pikiety ściągnięte, obóz oddaje się swobodnej, niczym nie krępowanej zabawie. Nagle drzwi otwierają się cichuteńko - we drzwiach staje niewielka postać w czapce z gwiazdką, w krótkim, niewielkim płaszczyku, zwanym "ponszo", bez wąsów i brody, z siwiejącymi faworytami..."
  "...Po jego odejściu pozostali odczytują świadectwo (Salamonowicza) tej treści:
  Podczas dzisiejszej wizyty odkryłem karygodne nieporządki. Starsi uczniowie palili tytuń i pili słodką wódkę. Corpora delicti pod postacią nadtłuczonego kieliszka od wódki i niedopałków papirusowych wydobywszy z pokrzyw, gdzie były podstępnie ukryte, zabrałem ze sobą. Lekceważenie przepisów i ruina zdrowia na stancji wielmożnej pani Pórzyckiej dochodzą do granic niemożliwych. Władza będzie wiedziała, jak z tym postąpić..."
  "...- To dopiero! - dziwi się. - Pan prosor mówi, że to robak, a pan psor Salamonowicz uczył nas, że robaki i owady to zupełnie co innego. Więc my teraz nie wiemy, kogo słuchać..."
  "...Salamonowicz chytrością i podszczuwaniem u inspektora,..."
  "...Profesor Salamonowicz był w rozpaczy, nie mogąc mimo potrojonej czujności zwietrzyć nic takiego, co by w "Księdze wizyt" jako malam notam można było zapisać..."
  "... Dla profesorów: Salamonowicza, Żebrowskiego, Chrupczałkowskiego, reforma była również zbyteczna, gdyż żaden z nich nie wykraczał nigdy przeciw prawom grzeczności i przyzwoitości, obowiązującym nie tylko uczniów względem nauczycieli, lecz i odwrotnie..."

  Źródło: http://literat.ug.edu.pl/mundurk/0011.htm 
  <a href='http://literat.ug.edu.pl/mundurk/'><i><big><font color='maroon'>Wspomnienia Niebieskiego Mundurka<br>Autor - Wiktor Gomulicki</font></big></i></a>
  Wspomnienia Niebieskiego Mundurka
  Autor - Wiktor Gomulicki

  Zawód /Zajęcie / wykonywana praca 1880 r. - emerytowany nauczyciel matematyki w gimnazjum w Pułtusku.  
  Zgon 30 gru. 1880  Pułtusk, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  ID osoby I26321  Warzyńscy
  Ostatnia modyfikacja 30 gru. 2017 

  Ojciec Salomon / Salamonowicz Mateusz,   ur. 17 wrz. 1782, Wola Czerwińska, płoński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   d. 8 lip. 1847, Czerwińsk, płoński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 64 lat) 
  Matka Salomon / Salamonowicz Benigna z d. Tarantowicz,   ur. 20 wrz. 1788,   d. 13 kwie. 1836  (Wiek 47 lat) 
  Ślub 23 lip. 1814  Czerwińsk - kościół Zwiastowania NMP, płoński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  ID rodziny F7686  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

 • Mapa wydarzenia
  Łącze do Google MapsUrodzenie - 18 paź. 1817 - Czerwińsk, płoński, mazowieckie, Polska Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsChrzest - 20 paź. 1817 - Czerwińsk - kościół Zwiastowania NMP, płoński, mazowieckie, Polska Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsZgon - 30 gru. 1880 - Pułtusk, mazowieckie, Polska Łącze do Google Earth
   = Łącze do Google Earth 
  Legenda szpilek  : Adres       : Miejsce zamieszkania       : Miejscowość       : Powiat       : Województwo       : Państwo       : Nie ustawione