Skarbek Ważyńska N z d. Swadkowska

Kobieta 1749 - data nieznana


Info o osobie    |    Wszystko    |    PDF

 • Nazwisko Skarbek Ważyńska N z d. Swadkowska 
  Urodzenie 1749 
  Płeć Kobieta 
  Zgon data nieznana 
  ID osoby I1745  Warzyńscy
  Ostatnia modyfikacja 24 kwie. 2018 

  Ojciec Swadkowski N,   ur. data nieznana,   d. data nieznana 
  Matka Swadkowska N z d. Bułharyn,   ur. data nieznana,   d. data nieznana 
  Ślub data nieznana 
  ID rodziny F1626  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

  Związek Skarbek Ważyński Józef,   ur. przed 1737,   d. 1793  (Wiek ~ 56 lat) 
  Ślub 1762 
  Józef Skarbek Ważyński i Swadkowska<br>Jaką rzeczy koleją małżeństwo to doszło do skutku, czytamy w 'Pamiętnikach' Matuszewicza Kasztelana Brzeskiego-Litewskiego 1714-1767 r.
  Józef Skarbek Ważyński i Swadkowska
  Jaką rzeczy koleją małżeństwo to doszło do skutku, czytamy w "Pamiętnikach" Matuszewicza Kasztelana Brzeskiego-Litewskiego 1714-1767 r.


  "Była w Wilnie Dąbrowska z domu Bułharynówna, która w pierwszem małżeństwie była za Swadkowskim i z nim miała dwie córki: starszej już był rok trzynasty, i jak Swadkowski, stryj tej panny, wygrał z Szemetem sprawę, tak na tę pannę najmniej posagu przychodziło na półtora kroć sto tysięcy złotych. Panienka przytem nie szpetna; wielu zatem, po wygranej sprawie, zaczęła mieć konkurentów. Ja sekretnie starałem się,aby ta panienka poszła za Judyckiego, deputata trockiego, i gdy juz Judycki i od matki i od córki otrzymał deklarację, szło tylko o to, aby wyjechawszy z Wilna i w województwo mścisławskie zajechawszy, ślub wziął Judycki. Ale domyślił sie marszałek trybunalski i biskup wileński, który najprzód wydał inhibicje, aby się nikt nie ważył dawać ślubu Judyckiemu ze Swadkowską a potem zaprosiwszy Brzostowski, pisarz litewski, do siebie Dąbrowską i córkę jej Swadkowską na obiad, na którym obiedzie i biskup wileński znajdował sie, tak i łagodnie i mocno nastąpili na Dąbrowską i na córkę jej, Swadkowską, że musiały dać deklarację Ważyńskiemu, koniuszemu oszmianskiemu, którą deklaracje skoro otrzymano, zaraz biskup wileński ogłosił, że daje indult i zaraz go podpisany dał. A tak w tymże czasie Swadkowskiej z Ważyńskim ślub dano". "Pamiętniki" wyd. 1876. III. 200.
  Dzieci 
  +1. Skarbek Ważyński Michał,   ur. data nieznana,   d. 1808
  +2. Skarbek Ważyński Józefat,   ur. data nieznana,   d. data nieznana
  Ostatnia modyfikacja 19 lip. 2014 
  ID rodziny F630  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny